?>

Sprinteren John Degenkolb vandt anden etape

John Degenkolb fik lige presset cykling først over stregen – som vinder af anden etape af Vuelta a España

Anden etape af Vuelta a España endte som forudsagt i en massespurt, og her trak tyskeren John Degenkolb det længste strå.

Anden etape var på 181 km. og blev kørt fra Pamplona til Viana.  Allerede tidligt på etapen kom tre ryttere fri, det var Javier Aramendia, Javier Chacon og Mikhail Ignatiev

De fik opbygget et forspring på fem minutter, men Movistar med løbets førende rytter og sprinterholdene havde fuld kontrol over de tre lykkeriddere.

Udbruddet blev hentet med 12 kilometertilbage af løber, og afslutningen blev rimelig hektisk,  mens sprinterholdene fik sat deres sprintere op til spurten. John Degenkolb vandt en meget tæt spurt foran Australske Allan Davis og britiske Ben Swift.
Jonathan Castroviejo (Movistar) fører stadig Vuelta a Espana og starter mandagens etape iført den røde førertrøje.

 

Resultat af 2. etape
1 John Degenkolb – Argos-Shimano 04.38.40
2 Allan Davis – Orica – GreenEdge
3 Ben Swift – Sky Procycling
4 Elia Viviani – Liquigas-Cannondale
5 Klaas Lodewyck – BMC Racing Team
6 Vicente Reynes Mimo – Lotto Belisol Team
7 Davide Cimolai – Lampre – ISD
8 Gianni Meersman – Lotto Belisol Team
9 Manuel Antonio Leal Cardoso – Caja Rural
10 Daniele Bennati – Radioshack-Nissan
11 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi
12 Koldo Fernandez – Garmin – Sharp
13 Gert Steegmans – Omega Pharma-Quickstep
14 Dennis Van Winden – Rabobank Cycling Team
15 Juan Jose Lobato Del Valle – Andalucia
16 Nacer Bouhanni – FDJ-Big Mat
17 Pim Ligthart – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
18 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale
19 Zdenek Stybar – Omega Pharma-Quickstep
20 Yohann Bagot – Cofidis, Le Credit En Ligne
21 Kevin Seeldraeyers – Astana Pro Team
22 Mickaël Buffaz – Cofidis, Le Credit En Ligne
23 Jose Joaquin Rojas Gil – Movistar Team
24 Jonathan Castroviejo Nicolas – Movistar Team
25 Matteo Montaguti – AG2R La Mondiale
26 Andrey Kashechkin – Astana Pro Team
27 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff – Astana Pro Team
28 Maciej Paterski – Liquigas-Cannondale
29 Christopher Froome – Sky Procycling
30 Raymond Kreder – Garmin – Sharp
31 Niki Terpstra – Omega Pharma-Quickstep
32 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale
33 Alberto Contador Velasco – Saxo Bank – Tinkoff Bank
34 Matti Breschel – Rabobank Cycling Team
35 Gatis Smukulis – Katusha Team
36 Gustavo Cesar Veloso – Andalucia
37 Kevin De Weert – Omega Pharma-Quickstep
38 Koen De Kort – Argos-Shimano
39 Andre Fernando S. Martins Cardoso – Caja Rural
40 Przemyslaw Niemiec – Lampre – ISD
41 Damiano Cunego – Lampre – ISD
42 Juan Jose Cobo Acebo – Movistar Team
43 Marcos Garcia – Caja Rural
44 Andrey Zeits – Astana Pro Team
45 Andrew Talansky – Garmin – Sharp
46 Christophe Le Mevel – Garmin – Sharp
47 David De La Fuente Rasilla – Caja Rural
48 Cameron Meyer – Orica – GreenEdge
49 Morris Possoni – Lampre – ISD
50 Jurgen Van Den Broeck – Lotto Belisol Team
51 Tiago Machado – Radioshack-Nissan
52 Adam Hansen – Lotto Belisol Team
53 Nairo Alexander Quintana Rojas – Movistar Team
54 Jan Bakelants – Radioshack-Nissan
55 Thomas De Gendt – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
56 Alessandro Ballan – BMC Racing Team
57 Assan Bazayev – Astana Pro Team
58 Mauro Da Dalto – Liquigas-Cannondale
59 Philippe Gilbert – BMC Racing Team
60 Rob Ruijgh – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
61 Alexsandr Dyachenko – Astana Pro Team
62 Maciej Bodnar – Liquigas-Cannondale
63 Alexandre Geniez – Argos-Shimano
64 Wouter Mol – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
65 Lars Boom – Rabobank Cycling Team
66 Pieter Weening – Orica – GreenEdge
67 Juan Jose Oroz Ugalde – Euskaltel – Euskadi
68 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa – Liquigas-Cannondale
69 Sergio Luis Henao Montoya – Sky Procycling
70 Serge Pauwels – Omega Pharma-Quickstep
71 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi
72 Bauke Mollema – Rabobank Cycling Team
73 Eros Capecchi – Liquigas-Cannondale
74 Grischa Niermann – Rabobank Cycling Team
75 Rudy Molard – Cofidis, Le Credit En Ligne
76 Leonardo Fabio Duque – Cofidis, Le Credit En Ligne
77 Maxime Monfort – Radioshack-Nissan
78 Benjamin Noval Gonzalez – Saxo Bank – Tinkoff Bank
79 Robert Gesink – Rabobank Cycling Team
80 Amaël Moinard – BMC Racing Team
81 Ben Gastauer – AG2R La Mondiale
82 Nico Sijmens – Cofidis, Le Credit En Ligne
83 Linus Gerdemann – Radioshack-Nissan
84 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale
85 Winner Anacona Gomez – Lampre – ISD
86 William Bonnet – FDJ-Big Mat
87 Dario Cataldo – Omega Pharma-Quickstep
88 Rafael Valls Ferri – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
89 Igor Anton – Euskaltel – Euskadi
90 Xavier Florencio Cabre – Katusha Team
91 Denis Menchov – Katusha Team
92 Ian Stannard – Sky Procycling
93 Romain Sicard – Euskaltel – Euskadi
94 Brent Bookwalter – BMC Racing Team
95 Gabriel Rasch – FDJ-Big Mat
96 Steve Morabito – BMC Racing Team
97 Thomas Peterson – Garmin – Sharp
98 Amets Txurruka – Euskaltel – Euskadi
99 Tomasz Marczynski – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
100 Tiziano Dall’antonia – Liquigas-Cannondale
101 Daniele Ratto – Liquigas-Cannondale
102 Mauro Santambrogio – BMC Racing Team
103 Adrian Palomares Villaplana – Andalucia
104 Juan Manuel Garate – Rabobank Cycling Team
105 Luis Angel Mate Mardones – Cofidis, Le Credit En Ligne
106 Johan Van Summeren – Garmin – Sharp
107 Laurens Ten Dam – Rabobank Cycling Team
108 Mikel Astarloza Chaurreau – Euskaltel – Euskadi
109 John Gadret – AG2R La Mondiale
110 Pavel Brutt – Katusha Team
111 Pablo Lechuga Rodriguez – Andalucia
112 Mikel Landa Meana – Euskaltel – Euskadi
113 Joaquin Rodriguez Oliver – Katusha Team
114 Javier Moreno Bazan – Movistar Team
115 Davide Vigano – Lampre – ISD
116 Antonio Piedra Perez – Caja Rural
117 Daniel Navarro Garcia – Saxo Bank – Tinkoff Bank
118 Bertjan Lindeman – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
119 Olivier Kaisen – Lotto Belisol Team
120 Tom Dumoulin – Argos-Shimano
121 Denys Kostyuk – Lampre – ISD
122 Angel Vicioso Arcos – Katusha Team
123 Richie Porte – Sky Procycling
124 Florent Barle – Cofidis, Le Credit En Ligne
125 Alejandro Valverde Belmonte – Movistar Team
126 Hernani Broco – Caja Rural
127 Benat Intxausti Elorriaga – Movistar Team
128 Michel Kreder – Garmin – Sharp
129 Daniel Teklehaymanot – Orica – GreenEdge
130 Dominique Rollin – FDJ-Big Mat
131 Kristof Vandewalle – Omega Pharma-Quickstep
132 Rémi Pauriol – FDJ-Big Mat
133 Jesus Rosendo Prado – Andalucia
134 Simon Geschke – Argos-Shimano
135 Yannick Eijssen – BMC Racing Team
136 Bart De Clercq – Lotto Belisol Team
137 Cheng Ji – Argos-Shimano
138 Matteo Tosatto – Saxo Bank – Tinkoff Bank
139 Ivan Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi
140 Rafal Majka – Saxo Bank – Tinkoff Bank
141 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale
142 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale
143 Sergey Lagutin – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
144 Blel Kadri – AG2R La Mondiale
145 Danail Andonov Petrov – Caja Rural
146 Egor Silin – Astana Pro Team
147 Laurent Didier – Radioshack-Nissan
148 Jose Vicente Toribio Alcolea – Andalucia
149 Rigoberto Uran Uran – Sky Procycling
150 Daniel Moreno Fernandez – Katusha Team
151 Alberto Losada Alguacil – Katusha Team
152 Egoitz Garcia Echeguibel – Cofidis, Le Credit En Ligne
153 Imanol Erviti Ollo – Movistar Team
154 Xabier Zandio Echaide – Sky Procycling
155 Stef Clement – Rabobank Cycling Team
156 Marco Marzano – Lampre – ISD
157 Javier Ramirez Abeja – Andalucia
158 Frederik Willems – Lotto Belisol Team
159 Sergio Carrasco Garcia – Andalucia
160 Markel Irizar Aranburu – Radioshack-Nissan
161 Sergio Miguel Moreira Paulinho – Saxo Bank – Tinkoff Bank
162 Javier Chacon – Andalucia
163 Oleksandr Kvachuk – Lampre – ISD
164 Thomas Dekker – Garmin – Sharp
165 Julian Dean – Orica – GreenEdge
166 David Moncoutie – Cofidis, Le Credit En Ligne
167 Johannes Fröhlinger – Argos-Shimano
168 Hayden Roulston – Radioshack-Nissan
169 Benoît Vaugrenard – FDJ-Big Mat
170 Arnaud Courteille – FDJ-Big Mat
171 Jesus Hernandez Blazquez – Saxo Bank – Tinkoff Bank 0.20
172 Thierry Hupond – Argos-Shimano
173 Bruno Pires – Saxo Bank – Tinkoff Bank
174 Nicki Sörensen – Saxo Bank – Tinkoff Bank
175 Jens Debusschere – Lotto Belisol Team
176 Paolo Tiralongo – Astana Pro Team
177 Frantisek Rabon – Omega Pharma-Quickstep
178 Danny Pate – Sky Procycling
179 Stephen Cummings – BMC Racing Team
180 Simon Clarke – Orica – GreenEdge
181 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Procycling
182 Pablo Lastras Garcia – Movistar Team
183 Aitor Galdos Alonso – Caja Rural 0.25
184 Martijn Maaskant – Garmin – Sharp 0.51
185 Arnold Jeannesson – FDJ-Big Mat
186 Javier Francisco Aramendia Lorente – Caja Rural 1.08
187 Yukihiro Doi – Argos-Shimano 1.32
188 Travis Meyer – Orica – GreenEdge
189 Wesley Sulzberger – Orica – GreenEdge
190 Grégory Rast – Radioshack-Nissan 1.37
191 Tony Martin – Omega Pharma-Quickstep 1.49
192 Cristiano Salerno – Liquigas-Cannondale
193 Mitchell Docker – Orica – GreenEdge 2.05
194 Joost Van Leijen – Lotto Belisol Team 2.06
195 Mikhail Ignatyev – Katusha Team 3.28
196 Martijn Keizer – Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 9.08
197 David Boucher – FDJ-Big Mat 12.56

Udgået
Enrico Gasparotto – Astana Pro Team

TAGS: ,


Der er lukket for kommentar.

%d bloggers like this:
Live Score