?>

VM på TV: Overblik over hvilke tv-kanaler der viser VM-kampene

Få et tv-overblik over sommerens VM i Sydafrika: Se her, hvilke kampe der vises på de tre VM-kanaler.

Kan du ikke tage alle VM-kanalerne? Så er det nu, du skal planlægge hvornår den halvgode ven eller svigerfamilien skal have et besøg under sommerens VM.

De tre TV-kanaler har fordelt de indledende kampe mellem sig – se herunder, hvilke kampe der vises hvornår.

TV-seerne kan glæde sig til masser af VM-bold – men når sidste runde i gruppespillet skal spilles, er man nødt til at vælge. De kampe afvikles nemlig samtidig over fire dage – så der skal hele verdens fodboldfans tage alvorlige beslutninger…

Fredag 11. juni:
16.00: Sydafrika – Mexico (DR1)
20.30 Uruguay-Frankrig (TV2)

Lørdag 12. juni:
13.30 Sydkorea-Grækenland (Canal 9)
16.00 Argentina-Nigeria (Canal 9)
20.30 England-USA (TV2)

Søndag 13. juni:
13.30 Algeriet-Slovenien (TV2 Zulu)
16.00: Serbien – Ghana (DR1)
20.30 Tyskland – Australien (Canal 9)

Mandag 14. juni:
13.30 Holland-Danmark (TV2)

16.00 Japan – Cameroun (Canal 9)
20.30 Italien-Paraguay (TV 2)

Tirsdag 15. juni:
13.30 New Zealand – Slovakiet (Canal 9)
16.00 Elfenbenskysten-Portugal (TV 2)
20.30 Brasilien – Nordkorea (Canal 9)

Onsdag 16. juni:
13:30 Honduras – Chile (DR1)
16.00 Spanien-Schweiz (TV 2)
20.30 Sydafrika-Uruguay (TV 2)

Torsdag 17. juni:
13.30 Argentina – Sydkorea (Canal 9)
16.00 Grækenland-Nigeria (TV 2)
20.30 Frankrig-Mexico (TV 2)

Fredag 18. juni:
13.30 Tyskland-Serbien (TV 2)
16.00 Slovenien – USA (Canal ))
20.30 England-Algeriet (TV2)

Lørdag 19. juni:
13.30 Holland – Japan (Canal 9)
16.00 Ghana-Australien (TV2)
20:30: Cameroun – Danmark (DR1)

Søndag 20. juni:
13.30 Slovakiet-Paraguay (TV 2)
16: Italien – New Zealand (DR1)
20.30 Brasilien – Elfenbenskysten (Canal 9)

Mandag 21. juni:
13.30 Portugal-Nordkorea (TV 2)
16.00: Chile – Schweiz (DR1)
20.30 Spanien-Honduras (TV2)

Tirsdag 22. juni:
16.00 Frankrig – Sydafrika (Canal 9)
16.00 Mexico-Uruguay (TV2)
20.30: Grækenland – Argentina (Canal 9)
20.30 Nigeria-Sydkorea (TV2)

Onsdag 23. juni:
16.00 Slovenien – England (Canal 9)
16.00 USA-Algeriet (TV2)
20.30 Australien – Serbien (Canal 9)
20.30 Ghana-Tyskland (TV2)

Torsdag 24. juni:
16.00 Paraguay – New Zealand (Canal 9)
16.00 Slovakiet-Italien (TV2)
20:30: Danmark – Japan (DR1)

20.30 Cameroun-Holland (TV2)

Fredag 25. juni:
16.00 Portugal-Brasilien (TV2)
16.00 Nordkorea – Elfenbenskysten (Canal 9)
20.30 Schweiz-Honduras (TV2)
20:30: Chile – Spanien (DR1)

1/8-FINALER
Lør 26. juni 16:00 Uruguay – Sydkorea (TV2)
Lør 26. juni 20:30 USA – Ghana (Canal 9)

Søn 27. juni 16:00 Tyskland – England (TV2)
Søn 27. juni 20:30 Mexico – Argentina (Canal 9)

Man 28. juni 16:00 Holland – Slovakiet (DR1)
Man 28. juni 20:30 Brasilien – Chile (TV2)

Tirs 29. juni 16:00 Paraguay – Japan (Canal 9)
Tirs 29. juni 20:30 Spanien – Portugal (TV2)

KVARTFINALER
Fre 2. juli 16:00 Holland – Brasilien (TV2)
Fre 2. juli 20:30 Uruguay – Ghana (Canal 9)
Lør 3. juil 16:00 Argentina – Tyskland (DR1)
Lør 3. juli 20:30 Paraguay – Spanien (TV2)

SEMIFINALER
Tirs 6. juli 20:30 Holland – Uruguay (Canal 9)
Ons 7. juli 20:30 Tyskland – Spanien (TV2)

BRONZEKAMP
Lør 10. juli 20:30 (TV2)

FINALE
Søn 11-juli 20:30 (DR1) og (TV2)


TAGS: ,


Der er lukket for kommentar.

%d bloggers like this:
Live Score